A következőkben néhány gyakorlati segítséget/tippet olvashatsz, amik a hétköznapokban alkalmazhatóak
Eldobható borotva helyett fém és cserélhető pengés borotva használata ajánlott.
Egyszer használatos betét helyett mosható betét vagy menstruációs kehely.
Műanyag fogkefe helyett bambusz fogkefe, bolti fogkrém helyett üvegtégelybe tett, környezetkímélő összetevőkből álló változat, ami bármilyen csomagolásmentes boltban megtalálható.
Eldobható pelenkák helyett mosható vagy komposztálható változat. Előbbiek jobbak a környezet szempontjából.
Műanyag szívószál helyett fém szívószál.
PET palackos víz helyett kulacs és csapvíz, vagy vízszűrő használata. Tipp: rendelkezésre állnak közkutak is, amikkel meg lehet tölteni a palackodat. A mobil alkalmazás segítségével megtalálhatod a tartozkodási helyedhez legközelebb esőt.
Műanyag mosogatószivacs helyett természetes vagy újrahasznosított változatot tudsz használni.
Érdemes e-számlákra és e-jegyre/bérletre váltani.
Újrahasznosított papír használata, ha nagyon muszáj nyomtatni és kétoldalasan érdemes.
Szelektíven gyűjtés nagyon hasznos.
Tusfürdő szilárd vagy kimérős változatban is kapható.
Tisztítószernek használható ecet, szódabikarbóna, citromsav vagy kimérős, csomagolásmentes változat, ami kíméletes a környezethez. Régi tisztítószeres flakonokat újra lehet használni tároló célra. Ne használj súlyosan veszélyes vegyianyagokat a háztartásodban vagy a kertedben! Ne öntsd ezeket a wc-be vagy a lefolyóba, mert így rendkívül mérgező anyagok jutnak az ivóvízbe!
Kisállatoknál: hörcsög esetében a Glirex webáruháztól vásárolok, visszaküldöm a zacskót, amit újratöltenek nekem, vagy személyesen megyek el érte, csomagolásmentesen erre a célra kinevezett ételhordóba kérem (kutya esetében húst).
Sminkeléshez ne eldobható pamacsot használj, hanem textilt. Vannak natúrkozmetikumok, vagy le is lehet mondani a sminkről, körömlakkról.
A hajfestés működik növényi alapú festékekkel is, ezeknek a zöld dió az alapja. Vagy, ha nem muszáj a festés, akkor le is lehet róla mondani.
Szemetesbe vagy kutyakakának vagy bármi másnak lehet használni növényi alapú, komposztálható zacskók, szemeteszsákot.
Az emberi testnek nincs szüksége napi többszöri fürdésre, elég 2-3 naponta, ami a legegészségesebb. Cikk itt.
Vásárlás előtt készíts listát, hogy mit veszel! Így elkerülhető az impulzív vsásárlás és csak azt veszed meg, amire tényleg szükség van. Ezzel pénzt spórolhatsz meg és csökkentet az élelmiszer pazarlást is.
Egyszer használatos zacskók helyett textil zsákok használata. Több darab használata előnyösebb.
Ha kell valamit vásárolni, akkor használtan igyekszem. Ruhákat, de még javított/felturbózott telefont is tudsz vásárolni használtan*. Több áruháznál találhatóak újracsomagolt vagy használt cikkek: ezek is ugyanolyan jók, maximum van szépséghibájuk, de az új árának a töredékéért lehet megvenni őket.
Boltban előnyben részesítem az üveg és fém csomagolású termékeket, nem rendelek a Temuról vagy Kínából. Használati tárgyakban is a fa, üveg vagy fém eszközöket preferálom.
Gyümölcsöket, zöldségeket piacról érdemes vásárolni.
Majdnem mindent csomagolásmentes boltból vásárolok. Kedvenc nasik is elérhetőek csomagolásmentesen: chips, édesség, müzli. Ha nincs egyéb alternatíva, akkor lemondok róla: pl. a kis szopogatós cukorkákról, amiket nagyon szerettem, de egyesével be vannak csomagolva. Csomagolásmentes vásárláshoz használj régi ételhordókat, összegyűjtött papírzacskókat, de lehet venni üvegedényeket, csatos üvegeket is.
Tejet automatából üvegbe kérni, vagy növényit csomagolásmentes boltból, de ezt otthon is el lehet készíteni. Többi tejterméket vagy húst is lehet piacról ételhordóba kérni.
Ha tojást veszel, nézd meg a tartási formát a dobozán: a szabadtartásos, bio gazdálkodásból való tojás vagy a mélyalmos az elfogadható. Ketreces tartásban élő állatok rengeteget szenvednek, így a pénzeddel ne támogass ilyen üzemeket.
Hússal szintén hasonló a helyzet: sokkal jobb, ha felelős gazdálkodásból származó húst veszel, ahol az állatnak megfelelő életkörülményei voltak (pl. egy helyi gazdánál), és nem nyomták tele mindenféle tömegnövelővel, hormonnal az állatot, ami neked sem tesz jót, és a gyerekeidnek sem.
Ha otthon főzöl, tervezd meg előre a hetet, hogy miket szeretnél készíteni. Ezzel időt nyerhetsz és így látod majd azt is, mit kell vegyél a boltból céltudatosan, amivel szintén elkerülhető az ételpazarlás. Heti menü tervezőmet innen tudod letölteni.
Éttermekbe viszek magammal ételhordót, amibe beletehetm azt, amit meghagytam. Ha nem tudok főzni, akkor Munchot vásárolok: ezen keresztül ételt mentek és sokkal olcsóbb az étel ára.
Igyekszem kerülni a gyorséttermeket, ahol sok a csomagolóanyag. Ha mégis ott eszem, nem kérek sok szalvétát vagy eldobható poharas és szívószálas (még ha papírnak tűnik is) üdítőt.
Szalvétákat, amik tiszták, de elém tettek, hazaviszem, mert higiéniai okok miatt a tisztát is kidobják. Én otthon felhasználom. Legjobb a textil zsebkendő és szalvéta használata.
Mindig átgondolom azt, hogy a megmaradt vizet vagy ételt, hogyan használhatom újra. Tehát nem dobom ki egyből őket. Például az ételt odaadom másnak, vagy komposztba teszem ha arra alkalmas. A vizet lefagyasztom és azzal hűtöm a háziállataimat nyáron, vagy locsolásra használom újra. Vásárlásból kapott zacskókat újra használhatom, szintúgy a befőttes üvegeket.
Heti pár alkalommal ne egyél húsos ételt. Nem kötelező mindenkinek vegánnak lennie, de már az is szuper, ha heti pár napon keresztül húsmentesen étkezel.
Én van, hogy az utcán is felszedem a szemetet. Ilyenkor csak sétálok és az észrevett hulladékot kidobom a legközelebbi kukába. Egy-két ilyen szemét kidobásával évente nagy mennyiségű hulladékot is össze lehet szedni. Ügyelj a saját biztonságodra kesztyű formájában, ha nagyobb területen is szeretnéd kipróbálni a szemétszedést!
Tömegközlekedés, séta, biciklizés autózás helyett. Nagy távokra vonat repülő helyett.
Komposztálás. Nálunk egy kerti sarokban gyűlik a komopszt, de még ízlésesebb egy komposztláda elkészítése és használata.
Jó cselekedetek és adományozás. Vannak holmijaid, amiket már nem használsz? A gyerekek kinőtték a ruháikat vagy mondjuk megmaradt egy nagy adag ebéd és már nem tudjátok megenni? Ezeknek a dolgoknak sokan örülnének és szívesen fogadnák. Annyi a teendőd, hogy valamelyik alapítványnak vagy közvetlenül a nélkülözőknek adod őket. Sokkal jobb így, mintha a kukában végeznék a dolgaid, ráadásul a jótékonyságnak pozitív hatása van az érzelmeidre. Alapítványok listáját kategóriákként itt találod.
Méhecskék védelme, melynek egy teljes blogírást szenteltem és itt olvasható róla bővebben.
Fentihez szorosan kapcsolódik a kertészkedés fontossága. Nem mindenkinek van kertje, de egy kis teraszon vagy erkélyen, ablakpárkányon is lehet szebbnél szebb növényeket ültetni. A virágok nemcsak gyönyörűek, de hasznosak is: a méhek be tudják porozni őket, a haszonnövények pedig terméseikkel hálálják meg a gondoskodást. Nincs is jobb ízű paradicsom vagy paprika annál, amit te magad neveltél a természetben. A kertészkedés egyébként is remek hobbi és egészségmegőrző tevékenység.
Fákat is ültethetsz, ami kicsit nagyobb munka, de megéri. Luther Mártonnak tulajdonítják azt az idézetet, ami így szól: " Ha tudom, hogy holnap eljön a világvége, én akkor is ültetnék ma egy almafát." Fát ültetni menő és a szerepükről itt írtam részletesen. Saját kertedben, de szervezeten keresztül köztereken is tudsz önkénteskedni. A 10 millió Fa Alapítvány egy ilyen hely, akiket érdemes felkeresni, ha szeretnéd kipróbálni a faültetés élményét.
Nyáron nagy forróságban tegyél ki egy kis vizet az arra járó kisállatoknak és madaraknak. Sajnos egyre szárazabbak a nyarak, nagy szükség van segítségre a szomjazó állatoknak, amin mi emberek tudunk segíteni egy kis figyelmességgel. Télen készíthetsz etetőt és abba rakhatsz magokat, amiket a madarak vagy akár mókusok meg tudnak enni. Ezzel nem csak nekik segítesz, hanem maganak is jót szerzel: elképesztő látvány és élmény tud lenni, amikor olyan madárdajokat látsz testközelből, amikről nem is gondoltad volna, hogy a kertetben élnek.
Szólalj fel, állj ki a környezetvédelem mellett: ez lehet anyagi támogatás vagy egy aláírás, amellyel jelezheted az államnak, ha valamilyen környezetkárosító döntésével nem értesz egyet. Erről a pontról itt írok részletesen és érdemes az elolvasásra.
Taníts másokat, vagyis meséld el, hogy neked mit adott az, hogy máshogyan élsz. Saját tapasztalatom az, hogy az emberek szívesen figyelik azokat, akik kilógnak a sorból. Érdeklődnek, hogy mit miért teszek. Nem az erőltetés vagy az erőszak fog másokat megváltoztatni, hanem egy jó példa, ami számukra vonzó lesz. Nem külső kényszer miatt akarnak majd követni, hanem mert tetszik nekik, amit látnak.
*Rejoy.hu-n te magad is tudsz leadni már használaton kivüli telefont, amivel pénzt is kereshetsz és javítás/bevizsgálás után más újra tudja használni.
Sok szeretet és türelem kell. E kettő nélkülönözhetelen. A szeretet a főmotivációja minden felsorolt lépésnek. Ha szereted magadat, a tested akkor igyekszel egészségesen élni, egészségesen fogsz táplálkozni. Ha szereted a természetet és benne az élőlényeket akkor automatikusan nem akarod károsítani azt, inkább gondoskodni szeretnél róla. Ha szereted embertársaidat, szívesen fogsz adományozni és megosztani azt, amid van. Ha ezekből fakad a motivációd, a környezettudatos, ember- és állatbarát élet nem terhet fog számodra jelenteni. Meg fogod utálni azokat a dolgokat, amik problémát jelentenek a környezetünk szempontjából, és ezért nem akarod majd alkalmazni őket. A türelem ahhoz kell, hogy mindezek ellenére is lesznek olyan pillanatok, amikor nem fog minden lépés egyszerre megvalósulni az életedben, ettől függetlenül ne add fel! A türelmességgel igyekezd elkerülni azt, hogy a meg nem tett környezettudatos cselekedetek ne alakítsanak ki demotivációt vagy súlyosabb esetben szorongást, önvádaskodást.
műanyag pohár, tányér és evőeszközök használata.
műanyag zacsik és szatyrok, amik nem bomlanak le.
palackos víz és egyéb üdítők.
Tetra pakkos dobozok.
műanyag fogkefék, fülpucik, vattapamacsok.
feleslegesen sok szalvéta használata.
konfetti használata, amik után tök szemetes az utca szilveszterkor.
dohányzás, illetve kerti mindeféle szemét égetése. Utóbbi nemcsak káros, de rákkeltő és illegális is.
szemetek kirakása erdőbe vagy eldobása az utcán, miközben mindenhol van kuka. Ha nincs rögtön kuka a közelben: elbírod magaddal vinni a legközelebbi lehetőségig, ha már a megvásárolt terméket is magaddal tudtad vinni addig.
teljesen felesleges termékek, amik ezerszer be vannak csomagolva: pl mini cukrok, sosem használt kozmetikumok, amikből több ezer van már otthon és nem lehet tőlük férni, fogpiszkálók, amik egyesével vannak becsomagolva.
feldolgozott húsok: csomagolásukon kívül rendkívül rákkeltő anyagokat is tartalmaznak (felvágottak, virsli stb).
környezetet károsító tisztítószerek.
úgy nyomtatni, hogy tök felesleges volt, és ami egyoldalasra is ment ráadásul.
autót használni kis távra.
karácsonyra vagy más alkalmakra olyan ajándékokat venni, amik személytelenek és feleslegesek. Ehelyett kérdezd meg mit szeretne a másik, vagy készíts te magad valamit neki. Adhatsz öco termékeket is és nem is kell becsomagolnod őket. A csomagoló anyag csak pár percig lesz rajta és a kukában végzi-semmi értelme.
folyatni hagyni a csapot, felkapcsolva hagyni a nem energiatakarékos lámpákat, télen nyitva hagyni az ablakot, miközben megy a fűtés.
ételt rendelni úgy, hogy 5 perc sétára van az étterem.
megvettél egy csomó környezettudatos holmit, de csak a szekrényben porosodnak. Vásárlásnál otthon hagyod a textil zacsikat és újra és újra műanyagba teszed a zöldséget, gyümölcsöt.
naponta fürödni, zuhanyzás helyett, amit csak 2-3 naponta kell végezni
újabbnál újabb kütyük vétele, amik nem energiatakarékosak és csak azért vesszük meg őket, hogy menőnek tűnjünk velük vagy mert jó volt hozzá a reklám.
félelemkeltés, gyülölködő beszéd a szemetelők ellen, miközben te magad is ugyanúgy élsz. Úgy jajveszékelni, hogy nem változtatsz semmit az életmódodon. A félelemnek semmi értelme, ha az nem késztet cselekedetekre.
Felelősséghárítás...
A következőkben gyakori kifogásokat és tévhiteket olvashatsz, illetve a rájuk adott válaszokat